سمان های رزینی

سمان های رزینی، مواد کامپوزیتی دارای ویسکوزیته ی کم با توزیع فیلر و محتوای آغازگر  تنظیم شده هستند تا امکان ضخامت کم و زمان working و ستینگ مطلوب برای آنها فراهم شود. از سمان های رزینی برای چسباندن اینله ها، بریج های ثابت، پست های از پیش ساخته شده و اپلاینس های ارتودنسی استفاده می شود. سمان های رزینی مواد مناسبی برای لوتینگ سرامیک های با استحکام کم و ترمیم های کامپوزیت لابراتواری هستند. اما می توانند با ترمیم های ریختگی نیز استفاده شوند به خصوص در مواردی که گیر اضافی مورد نیاز باشد.

دستور العمل ایزوی ۴۰۴۹ (۲۰۰۹) سمان های رزینی را بسته به نوع کیور شدن به انواع کلاس ۱ (سلف کیور)، کلاس ۲ (لایت کیور) یا کلاس ۳ (دوال کیور) تقسیم می کند. اغلب محصولات تجاری دوال کیور بوده، مکانیسم های فعال سازی شیمیایی و نوری را ترکیب می کنند. این مواد زمان working راحتی و مناسبی دارند و مشخصه ی کیور on command کامپوزیت های نوری را نشان می دهند  و حتی در نواحی ای که نور به آنها نرسیده است هم درجه ی بالایی از تبدیل (degree of convergence) تضمین می شود.

سمان های رزینی کلاس ۱ و ۳ معمولا سیستم های دو خمیری (بیس وکاتالیست) مخلوط شده با دست یا اتومیکس هستند. مواد سلف کیور و دوال کیور می توانند اپک یا ترانسلوسنت باشند و انواع تجویز شده برای سمان کردن ترمیم های سرامیکی معمولا در چندین رنگ عرضه می شوند. مواد لایت کیور برای سمان کردن ونیر های سرامیکی (سمان های زیبایی) یا براکت های ارتودنسی اندیکاسیون دارند. برخی از سمان های رزینی زیبایی مورد استفاده برای سمان کردن ونیر ها، شامل خمیر های try-in محلول در آب با بیس گلیسیرین هستند که به انتخاب رنگ کمک می کنند.

منبع:

Craig’s Restorative Dental materials 2012, Chp 13

‍منابع پیشنهادی جهت اطلاعات بیشتر:
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند.

پاک کردن فرمثبت نظر