معدنی شدن مجدد

رمینرالیزاسیون یک روند ترمیم طبیعی برای ضایعات پوسیده است. موثر بودن سطح بالای فلوراید در خمیر دندان ها، در سخت شدن مجدد ضایعات پوسیدگی ریشه که ایجاد حفره کرده اند، نشان داده شده است.

دو مولفه ی بزاقی ضروری برای رمینرالیزاسیون، کلسیم و فسفات هستند و فلوراید رمینرالیزاسیون را افزایش می دهد اما برای رمینرالیزاسیون ضروری نیست.

فرمولاسیون های بسیار متنوعی از کلسیم فسفات برای اضافه  شدن به خمیر دندان ها، وارنیش ها و آدامس ها تهیه شده اند. یک فناوری رمینرالیزاسیون کلسیم فسفات، بر اساس کلسیم فسفوپپتید-کلسیم فسفات آمورف (CPP– ACP) با پایدار کردن مقادیر بالایی از یون های فسفات و کلسیم، در رمینرالیزه کردن ضایعات زیر سطحی مینا موثر بوده است. کمپلکس های CPP- ACP در شکل خمیری، در بازگرداندن ضایعات پوسیدگی اولیه و تثبیت پیشرفت پوسیدگی موثر هستند.

یک گلاس بیواکتیو {کلسیم سدیم فسفوسیلیکات(calcium sodium phosphosilicate)} که به عنوان یک ماده ی رژنراتیو استخوان طراحی شده است، در هنگام استفاده به صورت خمیر دندان، بر روی سطوح عاجی رسوب کرده و توبول های عاجی را به صورت مکانیکی می بندد. این ماده در ترکیب با مقادیر درمانی فلوراید، رمینرالیزاسیون ضایعات پوسیدگی را در محل افزایش می دهد.

 

منبع:

Craig’s Restorative Dental materials 2012, Chp 8

‍منابع پیشنهادی جهت اطلاعات بیشتر:
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند.

پاک کردن فرمثبت نظر