آنومالی مادرزادی و اتوزومالی است که به سادگی در هنگام تولد قابل تشخیص است و با مشکلات فیزیکال و ذهنی مشخص می شود. سندرم داون به عنوان تریزومی ۲۱ نیز شناخته می شود زیرا ۹۵% بیماران یک کروموزوم اضافی ۲۱ دارند و تعداد کروموزوم ها به جای ۴۶ به ۴۷ افزایش می یابد. سایر مشکلات ژنوم در این سندرم شامل ترانسلوکیشن(۳%) و موزاییسم(۲%) می باشد.

از نظر ارتودنتیک، بیماران داون کام V شکل دارند. این حالت به علت تکامل ناکامل صورت میانی ایجاد می شود و طول، ارتفاع و عمق کام را تحت تاثیر قرار می دهد. عضلات اطراف دهان این بیماران هایپوتونیک می باشند که منجر به Elevation لب بالا و Eversion لب پایین و پروتروژن زبان می شود. بر روی کناره های طرفی زبان هیپوتونیک اثرات دندان ها دیده می شود.

Platybsia به زاویه حاده نازیون-سلا-بازیون (BaSN) گفته می شود که منجر به ایجاد زاویه کرانیال بیس صاف می گردد. به علت آن که کمبود رشد فک بالا وجود دارد، فک پایین به طرف پایین و عقب نمی چرخد. در این بیماران مورفولوژی فک پایین و زاویه گونیال نرمال است اما مورفولوژی سمفیز نرمال نمی باشد. سایز فک پایین در این بیماران در ابتدا نرمال می باشد اما با افزایش سن پس از ۱۴ سالگی به میزان کمی نسبت به همسالان آن ها هایپوپلاستیک محسوب می گردد. صورت میانی نسبت به فک پایین تکامل کمتری دارد. در بیماران سندرم داون بی نظمی دندان ها هم در دوره دندای شیری و هم دائمی شایع می باشد.

منبع:

Desai SS, Flanagan TJ. Orthodontic consideration in individuals with Down syndrome: a case report. Angle Orthod. 1999;69(1): 85-8.

‍منابع پیشنهادی جهت اطلاعات بیشتر:
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند.

پاک کردن فرمثبت نظر