دستگاه Gebiss Former یا Eelastic Bite Former توسط Hans Peter Bimler در ۱۹۴۹ بعد از تغییرات زیاد به شکل نهایی خود در آمد. این دستگاه شامل یک سیم لبیالی روی قوس فک بالا و یک سیم لینگوالی روی فک پایین است. تنها تفاوت آن است که این سیم ها به دندانها متصل نمی شوند ولی با یک بالچه آکریلی کوچک در سمت پالاتال سگمنت باکال بالا به یکدیگر متصل هستند. این سیم ها هنگامی که دندان ها در اکلوژن هستند فک را به سمت جلو و رابطه کلاس I هدایت می کنند. هنگامیکه دندان ها از هم جدا هستند این وسیله به صورت آزاد در دهان قرار دارد. اثر فوری این دستگاه جلو آوردن فک پایین به رابطه کلاس I است. در این موقعیت عضلات رترکتور کشیده می شوند و تمایل دارند مندیبل را به سمت عقب بکشند و این نیرو به دندان های فک بالا منتقل می گردد. در سال ۱۹۵۰ آقای Bimler سه طبقه بندی از این دستگاه را ارائه نمود: تایپ A برای ثنایاهای پروترود، تایپ B برای ثنایاهای رترود و تایپC برای ثنایاهای Reverse. به دلیل سایز کاهش یافته دستگاه در مقایسه با سایر دستگاه های فانکشنال آن زمان استفاده تمام روز ازآن راحت تر بود و الاستیسیتی دستگاه اجازه می داد که حرکات عضلات راحت تر مندیبل را به سمت جلو حرکت دهند.
اولین مشاهدات بالینی از این دستگاه نشان داد که تنها انواع خاصی از بیماران با این اپلاینس بصورت ایده آل درمان می شوند و سایر بیماران نیاز به زمان طولانی تری برای درمان دارند. طبق نظر Bimler تنها بیمارانی با این اپلاینس بخوبی درمان می شوند که رشد اجزا کرانیوفاسیال بیمار مورد نظر در هارمونی باشند و کمبود رشد مندیبل در حداقل میزان باشد. بنابراین درمان مناسب با این دستگاه به انتخاب مناسب بیمار و همکاری وی وابسته است. با این دستگاه استفاده از فنرهایی برای باز کردن فضا و اصلاح چرخش دندانی نیاز است. از آنجا که این دستگاه انکوریجی روی دندان ها ندارد، باید با استفاده از ساپورت آکریل یا سیمهایی در دستگاه با اثرات جانبی فنر مقابله گردد.

کلمات کلیدی مرتبط:
منبع:

1.Bimler H.P. Possibilities and limitations of treatment in Class II cases. Trans Eur Orthod Soc 1956;55-67.
2. Bimler H.P. Removable Orthodontic Appliances. Ed. T.M. Graber & B.Neumann.2rd edition, W. B. Saunders Co.Philadelphia. 1984.

‍منابع پیشنهادی جهت اطلاعات بیشتر:
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند.

پاک کردن فرمثبت نظر