به معني بلاكهاي دو قلو مي‌باشد كه ۳۰ سال پيش توسط ويليام كلارك ابداع شد. يك اپلاينس فانكشنال tooth born مدرن و خيلي موفق است كه شامل دو پلاك بالا و پايين است كه داراي اجزاء سيمي و آكريلي مي‌باشند. اجزاء گير آن شامل ball clasp‌ها در ناحيه اينترپروگزيمال در قدام و كلاسپ آدامز روي مولرهاي اول ماگزيلا و پره مولرهاي اول منديبل است و همچنين رمپهاي آكريلي كه بصورت سكوهاي شيبدار بالا و پايين با زاويه ۷۰ درجه نسبت به پلن اكلوزال در پهنه مرزي دو پلاك قرار مي‌گيرند كه در فك بالا مولرهاي اول دائمي و پره‌مولرهاي دوم (و يا دندانهاي E) و در فك پايين تقريباً از ديستال پره‌مولرهاي دوم (و يا E) تا ناحيه كانين (در اين ناحيه از عرض باكولينگوالي آن كاسته مي‌شود) را مي‌پوشانند. دستگاه تويين بلاك مي‌تواند متحرك يا ثابت باشد ولي اغلب متحرك است، هنگام بستن دهان تأثير متقابل رمپهاي آكريلي بالا و پايين بر يكديگر ميزان جلوآمدگي فك پايين و باز شدن عمودي آن را تعيين مي‌كند.

كاربرد اين اپلاينس در درمان مال اكلوژنهاي Class II deepbite & openbite، Class I openbite، Class III (در اين مورد رمپها بايد بصورت معكوس قرار داده شوند)بوده، وعلاوه بر طرح استاندارد مي‌توان با اضافه كردن فنرها و پيچها به بلاكهاي دو قلو اهداف درماني را بصورت خاص پيگيري كرد مانند پيچهاي گسترش عرضي در خط وسط پلاك فك بالا جهت رفع كراس بايتهاي عرضي.

با تويين بلاك علاوه بر افزايش در طول منديبل، مي‌توان ارتفاعي قدامي تحتاني صورت را نيز كنترل نمود بدين صورت كه در بيماران ديپ بايت و باكرواسپي زياد، پوستريور بايت بلاكها جهت تسهيل رويش دندانهاي خلفي پايين مي‌توانند ترميم شوند. همچنين در بيماران با تندنسي به آنتريور اپن‌بايت و با افزايش ارتفاع عمودي صورت تحتاني براي جلوگيري از رويش دندانهاي خلفي مي‌توانند دست نخورده باقي بمانند در كل در اين دستگاه براي تغيير ميزان رويش دندان و نيز مقدار جلو آمدن فك مي‌توان پوشش آكريلي رمپها و سطوح شيبدار آنها را تنظيم كرد.

اهميت اين اپلاينس در اين است كه از نيروهاي اكلوزال بعنوان مكانيزم فانكشنال در راستاي تصحيح ناهنجاري استفاده مي‌كند در واقع پلنهاي شيبدار نحوه فعاليت عضلات را تغيير مي‌دهند، عضلات جونده خودشان را با تعادل جديدي كه از نيروهاي اكلوژن حاصل مي‌شود تطبيق مي‌دهند و براي اينكار فك پايين را به يك موقعيت پروتروسيو هدايت مي‌كند. دستگاه داراي مزاياي امكان حركت با دامنه تقريبا كامل فك پايين، راحتي پوشيدن تمام وقت، تكلم در حد معقول و هدايت انتخابي رويش بوده و مدت درمان معمولاً ۱۲- ۹ ماه است كه با پوشيدن شبانه دستگاه و يا استفاده از يك پليت ثبات دهنده براي اجازه به رويش كانينها و پره‌مولرها به اكلوژن دنبال مي‌شود.

کلمات کلیدی مرتبط:
منبع:

.Proffit WR, Fields  HW, Sarver DM. Contemporary orthodontics. St Louis: Mosby; 2013.

2.Graber  LW, Vanarsdall RL, Vig KWL. Orthodontics current principles & Techniques. St Louis: Mosby; 2012.

‍منابع پیشنهادی جهت اطلاعات بیشتر:

.Graber  LW, Vanarsdall RL, Vig KWL. Orthodontics current principles & Techniques. St Louis: Mosby; 2005.

2. Clark WY. Twin block functional therapy.London: Mosby- Wolf e; 1995.

2 Comments
 1. امیرمحمد عربی

  با سلام و تشکر از زحمات شما
  اگر مطالب طبقه بندی شده باشد دسترسی راحت تر است مثلا اول دستگاه های ثابت و متحرک جدا شود و بعد هر کدام طبقه بندی شود مثلا

  • مدیر سایت

   جناب آقای عربی
   شما میتوانید با انتخاب گروه مورد نظر خود و پیش رفتن در آن، مطالب نوشته شده در آن گروه را مطالعه نمایید
   ممنون از اعلام نظر شما

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند.

پاک کردن فرمثبت نظر