واژه Apposition در عبارت Bone Apposition به معنای اضافه شدن یک لایه به لایه قبل می باشد و در واقع عبارت Bone Apposition معادل رسوب استخوان است. واژه ی Apposition اغلب زمانی به کار می رود که استخوان جدید در سطح استخوان قدیمی تر رسوب کند. این واژه در مورد رسوب استخوان بر سطح ایمپلنت های استخوانی نیز به کار می رود.  رسوب استخوان در سطح پریوستئال استخوان، و اغلب به عنوان بخشی از فرایند رشد و یا ترمیم استخوان صورت می گیرد.  در نواحی از پریودنشیوم  که حین حرکات ارتودنتیک دندان ها به استخوان نیروی کششی وارد می شود، استخوان رسوب کرده و باعث می شود جابجایی دندان بدون از دست رفتن مقدار کلی استخوان امکان پذیر شود. رسوب استخوان توسط سلول های استئوبلاست صورت می گیرد.

عبارتBone Deposition  مترادف آن است هرچند که Deposition  بیشتر در مواردی که مواد کریستاله و یا غیرمتابولیزه در محلی تجمع می کنند به کار می رود.

منبع:

Robling AG, Duijvelaar KM, Geevers JV, Ohashi N, Turner CH. Modulation of appositional and longitudinal bone growth in the rat ulna by applied static and dynamic force. Bone. 2001 Aug 31;29(2):105-13.

‍منابع پیشنهادی جهت اطلاعات بیشتر:

Moss ML, Salentijn L. The primary role of functional matrices in facial growth. American journal of orthodontics. 1969 Jun 1;55(6):566-77.

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند.

پاک کردن فرمثبت نظر