دستگاه Gebiss former  یا elastic bite former  توسط Hans Peter Bimler در ۱۹۴۹ بعد از تغییرات زیاد به شکل نهایی خود در آمد. این دستگاه از یک سیم لبیالی روی قوس فک بالا و یک سیم لینگوالی روی فک پایین است. تنها تفاوت آنست که این سیم ها به دندانها متصل نمیشوند ولی به یکدیگر با یک بالچه آکریلی کوچک در سمت پالاتال سگمنت باکال بالا متصل هستند. این سیمها هنگامی که دندانها در اکلوژن هستند فک را به سمت جلو و رابه کلاس I هدایت میکند. هنگامیکه دندانها از هم جدا هستند این وسیله دبصورت آزاد در دهان قرار دارد. اثر فوری این دستگاه جلو آوردن مندیبل به رابطه کلاس I است. در این موقعیت عضلات رترکتور کشیده می شوند و تمایل دارند مندیبل را به سمت عقب بکشند و این نیرو به دندانهای فک بالا منتقل میگردد. در سال ۱۹۵۰ آقای Bimler سه طبقه بندی از این دستگاه را ارائه نمود: تایپ A برای انسیزورهای پروترود، تایپ B برای انسیزورهای رترود و تایپC برای انسیزورهای ریورس. به دلیل سایز کاهش یافته دستگاه در مقایسه با سایر دستگاه های فانکشنال آن زمان استفاده تمام روز از ان راحت تر بود و الاستیسیتی دستگاه اجازه میداد که حرکات عضلات راحت تر مندیبل را به سمت جلو ترانسلیت کند.

اولین مشاهدات بالینی از این دستگاه نشان داد که تنها انواع خاصی از بیماران با این اپلاینس بصورت ایده آل درمان میشوند و سایر بیماران نیاز به زمان طولانی تری برای درمان دارند. طبق نظر Bimler تنها بیمارانی با این اپلاینس بخوبی درمان میشوند که رشد اجزا کرانیوفاسیال بیمار موردنظر در هارمونی باشند و کمبود رشد مندیبل در حداقل میزان باشد. بنابراین درمان مناسب با این دستگاه به انتخاب مناسب بیمار و همکاری وی وابسته است. با این دستگاه استفاده از فنرهایی برای باز کردن فضا و اصلاح چرخش دندانی نیاز است. از آنجا که این دستگاه انکوریجی روی دندانها ندارد، با اثرات جانبی فنر باید با استفاده از ساپورت آکریل یا سیمهایی در دستگاه مقابله گردد.

کلمات کلیدی مرتبط:
منبع:

Bimler H.P. Possibilities and limitations of treatment in Class II cases. Trans Eur Orthod Soc 1956;55-67.

  1. Bimler H.P. Removable Orthodontic Appliances. Ed. T.M. Graber & B.Neumann.2rd edition, W. B. Saunders Co.Philadelphia. 1984.
‍منابع پیشنهادی جهت اطلاعات بیشتر:
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند.

20 − 18 =

پاک کردن فرمثبت نظر